pirmdiena, 2017. gada 20. februāris

DECLUTTER - kā un kur atbrīvoties no krāmiem.. :)

Pirms kāda laiciņa rakstīju un sajūsminājos par japāņu declutter guru Marie Kondo grāmatu. KonMari metodes principus cenšos ievērot arī savā ikdienā, bet jāatzīst, ka ne visās frontēs tas ir izdevies. Pilnīgi noteikti to izdevās ieviest kosmētikas laukā. Iztīrīju visus plauktus, atbrīvojos no liekā un jaunus krāmus cenšos nesavilkt. :) Raksti ar rezultātiem gan vēl ir tapšanas procesā. 

Tīri labi izdevās izšķirot arī apģērbus un apavus visai ģimenei. Mazu "tauku slānīti" tomēr saglabāju, atstājot dažas retāk valkātas lietas, bet kuras tomēr ļoti patīk. 
Daudz grūtāk ir tikt galā ar dažādiem random priekšmetiem, kas neveido lielu šķirojamu kategoriju. 

Es saprotu, ka uz KonMari metodi ne katrs ir gatavs saņemties. Iesākumam varu ieteikt vienu foršu rakstu Glamour žurnālā par 18 lietām, no kurām noteikti jāatbrīvojas un kur tās var ziedot. Iesaku izlasīt, brīžiem var apsmieties. Teiksim tā, šī būs daudz vienkāršāka un vieglāka pieeja nekā Konmari metode. :)
Ja slinkums lasīt, uzskaitīšu tepat, ko viņi iesaka likvidēt: nevajadzīga virtuves elektronika, apputējušie trenažieri, instrumentu dublikāti, liekie palagi un dvieļi, vecas mēbeles, drēbes, kas vairs neder, veca/nelietota kosmētika, skolas/universitātes mācību grāmatas, klades, dekoratīvie spilveni, kas vairs neiederas interjerā, pārtikas preces, ko noteikti neēdīsiet (kā konservi un tml.), teflona pannas, pustukšas krāsu bundžas, plakāti/gleznas, kas tā arī netiek pielikti pie sienas, videokasetes un DVD diski, iesāktas alkohola pudeles, kur palicis mazāk kā 1/4 daļa satura. 

Faktiski, ja iziet cauri visām šīm kategorijām mājās, krāmu daudzumam noteikti vajadzētu samazināties. Mani šī 18 lietu liste piespieda izmest visas saskrāpētās pannas un katlus... :)

Kārtīgi pastrādāts pie lieko papīru-dokumentu iznīcināšanas :)

Bet, lai kā arī jūs šķirotu un atbrīvotos no liekā, tas viss kaut kur ir jāliek. Ja esat cilvēks, kas ar to jau ir nodarbojies vienmēr, tad tas nebūs nekas jauns, bet es pēdējā gada laikā varētu teikt, izgāju intensīvo kursu. :) 

Līdz šim vienmēr centos atdot lietas, ko man vairs nevajag, draugiem, paziņām vai arī ziedoju labdarības/ second hand iestādēm. 
Viens man personīgi jauns veids, ko apgūstu - lieko mantu pārdošana. Teiksim tā, es neesmu tirgotāja tips. Lai ieliktu pirmo sludinājumu, man bija ļoti jāsaņemas un reāli es tam briedu vismaz gadu. Tagad, kad daži pirmie darījumi jau ir garām, saprotu, ka tā ir štelle un tagad mazliet nožēloju agrāk prom izdāļātās vērtīgās lietas, ko reāli varēju arī pārdot. 

Šajā kontekstā man arī radās atklāsme. Tādam cilvēkam kā man, kas savā dziļākajā būtībā ir šopaholiķis, bet kas negrib apaugt ar bezgalīgiem mantu kalniem un regulāri tīra krājumus, tirgošanās ir vienīgais risinājums. Nopērc, palieto noteiktu laiku, kad lieta vairs nav vajadzīga, pārdod tālāk un pēc jaunu (kur ne obligāti jaunu no veikala, tikpat labi tā var būt vienkārši cita - lietota lieta). 
Es arī iedomājos, ka tādā veidā varētu neapaugt ar milzīgiem sezonālo lietu krājumiem. 

Man grūti komentēt par Latviju, jo nekad neko Latvijā neesmu pārdevusi, bet pieņemu, ka vecais labais ss.lv un tml. strādā ļoti labi, kā arī no attāluma redzu, ka ir visādas Andeles, blogsales un tml. pasākumi. 

ASV ekvivalents ir www.craigslist.com, kur var nopirkt un pārdot visu iedomājamo, tā arī ir galvenā vieta, kur meklēt dzīvesvietu un tml. No šī portāla man bija visvairāk bail, jo tur uzdarbojas ļoti daudz krāpnieku. Jāiemācās tādus atkost, protams, jāievēro visādi drošības apsvērumi (kā, piemēram, tikšanās publiskā vietā, tikai skaidras naudas darījumi utt.)

Vēl viena vieta, kur atbrīvoties - pārdot vai atdot mantas, ir tā saucamā "kaimiņu grupa" jeb www.nextdoor.com. Šis portāls pēdējā laikā ir ieguvis lielu popularitāti. Tajā es personīgi jūtos daudz drošāk, jo grupā piedalās konkrētā rajona iedzīvotāji, reģistrācija ir pēc dzīvesvietas adreses un reāli tu redzi, ar ko sazinies. Bet, protams, nav tik liels apgrozījums un sludinājumus redz ierobežots cilvēku skaits (apmēram daži tūkstoši). 

Izmēģināju vēl vienu pārdošanas veidu - apmeklēju komisijas veikalu, kur gribēju nodot dažus specifiskus deju apavus, bet piedāvātā summa bija tik niecīga, ka nolēmu šo ceļu tomēr neiet. 

Noteikti ir vēl kādi veidi, Facebook grupas un tml., bet tādus neesmu pārbaudījusi. Kosmētikas pārdošanai esmu apskatījusi dažādas specializētās lapas, ir tādas, kur var mainīties ar lietām, kā arī kur var pārdot, bet tas man likās diezgan sarežģīti. Apskatīju vienu portālu, bet tur bija vajadzīgs noteikts minimālais skaits lietu, ko pārdot, lietas bija jānosūta portālam, kas tad novērtē un piedāvā summu. Čakars, ja summa neapmierina utt. 
Kosmētikas sakarā esmu sapratusi, ka tas, vai produkts der vai neder, reāli ir jāsaprot 30-90 dienu laikā no iegādes datuma (atkarībā no veikala) un ja neder, jānes/jāsūta atpakaļ. Tas ir visizdevīgākais variants. 

Tiktāl ar pārdošanu. Protams, ir neskaitāmi veidi, kā tikt no mantām vaļā, tās ziedojot. Apskatot interneta resursus, atradu, ka ziedot.lv ir apkopojis ļoti labu sarakstu, kur visā Latvijā var ziedot dažādas mantas, tai skaitā kosmētiku un tml. 

ASV populārākās ziedošanas vietas ir www.goodwill.com, www.salvationarmy.org, drēbju savākšanas kastes daudzās pilsētās stāvlaukumos pie veikaliem un tml., kā arī ieliekot sludinājumu augstāk minētajos portālos, ka atdod par velti. 

Visvienkāršākais veids, dzīvojot privātmājā - izlikt uz ielas ietves malā ar uzrakstu "FREE". Lielākoties mantas tiek paņemtas dienas laikā. Mūsu pilsētā (un pieņemu, arī daudz kur citur) vairākas reizes gadā pilsētas atkritumu dienests piedāvā savākt lielākus priekšmetus, kā mēbeles un tml. bez maksas, tad ir speciālās atkritumu nodošanas dienas, piem., elektronikai, bīstamajiem atkritumiem un tml. Dzīvokļu kompleksos reālākais ir nolikt pie miskastēm. (Cik zinu, nolikšana pie miskastēm ļoti labi strādā arī Rīgā..).

***
Tādas man atziņas un secinājumi, iesākot jauno gadu. :) Novēlu šogad mums visiem nekrāt neko lieku - ne skapī, ne uz gurniem, ne prātā.. :) 

5 komentāri:

 1. Sirdij ļoti tīkams ieraksts! Es jau kādu laiku apgūstu šo metodi. Man arī iet raibi ar pārdošanu, jo neesmu izteikts pārdevējs pēc dabas. Kosmētiku jau esmu izšķirojusi, un ar diezgan labiem rezultātiem, bet mans izteikti vājais punkts ir viss ar šūšanu saistītais. Audumu vien man ir veseli kalni. Tur iet pavisam grūti, arī sentimentālās piesaistes ziņā. Arī no grāmatām man ir grūti šķierties. Turpināšu cīnīties!

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. :) Tā viņš ir - ar grāmatām ir īpaši grūti - liekas, nu kā tad tā, kā izmetīsi... Es vispāŗ cenšos nepirkt grāmatas, bet vairāk aizņemties vai ņemt no bibliotēkām vai e-grāmatas. Jo zinu, ka pēc tam būs grūti atbrīvoties..

   Dzēst
 2. Visu pagājušo gadu soli pa solim centos atbrīvot dzīvesvietu no liekajām mantām/krāmiem/knariņiem. Janvārī konstatēju, ka mērķis ir sasniegts un pašai ir ļoti labas sajūtas. Mans klupšanas akmens noteikti bija/ir virtuves gadžeti, darbarīki utt.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Wow, malacis!! Pie virtuves es tikai tādu pirmatnējo šķirošanu izdarīju, bet būtu tā kārtīgi jāpieķeras pēc metodes, jo vēl ir tik daudz kā lieka, kas netiek lietots un tikai aizņem vietu...

   Dzēst
 3. Mēbeles pēc individuāla pasūtījuma, augstas kvalitātes un saprātīgi izpildes termiņi - https://up-mebeles.lv/

  AtbildētDzēst